Upcoming School Events
GCSE and Level 1/2 students mock extended practical assessments
GCSE and Level 1/2 students mock extended practical assessments
School Prospectus
Latest News
Our Team
Senior Leadership Team
Mr S Anderson – Head of School
Miss V Ayres – Assistant Headteacher
Mrs C Codner –Assistant Headteacher, Inclusion/SENDCO
Mr J Litt – Assistant Headteacher
Mrs S Lydon – NVP Director of School Improvement
Mr T Mills – Associate Deputy Headteacher & Head of Sixth Form
Mr E Stevenson – Assistant Headteacher
Mr L Towers – Deputy Headteacher
Mr W Taylor – School Business Manager
Ms A Walker – Assistant Headteacher
Mr J Birkett – Executive Headteacher & CEO
Nene Valley Partnership
Mr James Birkett – Chief Executive Officer (Headteacher at Wollaston School)
Mr Wayne Taylor – Chief Financial Officer (School Business Manager at Wollaston School)
Mr Ben Stout – Trust Network Manager
Mrs Elizabeth Procter – Clerk to Trust Board
Mr Simon Bloomfield – Maths Development Leader (Teacher of Maths at Wollaston)
Mrs Shazia Lydon – Director of School Improvement
Mrs Rebecca Richardson – Writing & Presentation Lead (Teacher at Irchester Community Primary School)
Heads of Faculty / Subject Leaders
Mr T Hawkins – English
[email protected] 01933 663 501 ext. 1511
Miss R Lynch – Mathematics
[email protected] 01933 663 501 ext. 1508
Mr S Foster – Computing
[email protected] 01933 663 501 ext. 1508
Mr E Pugh – Science
[email protected] 01933 663 501 ext. 1507
Mr I Lewis – Humanities
[email protected] 01933 663 501 ext. 1515
Miss L Pickwick – Social Sciences
[email protected] 01933 663 501 ext. 1520
Miss V Ayres –Design Technology & Art
[email protected] 01933 663 501 ext. 1521
Mrs N Thomson – Head of Food [email protected] 01933 663501 ext. 1521
Mrs H Berry – Head of Modern Foreign Languages
[email protected] 01933 663 501 ext. 1514
Ms H Seaton – Performing Arts
[email protected] 01933 663 501 ext. 1513
Mr A Bennett- Physical Education
[email protected] 01933 663 501 ext. 1510
Miss S Monsell – Head of Art
[email protected] 01933 663 501
Mr B Myers – Subject Leader: Vocational Education & Careers
[email protected] 01933 663 501 ext. 1515
Mrs C Codner / Mrs E Taylor – Additional Needs: SENCO / Asst SENCO
[email protected] [email protected] 01933 663 501 ext. 1354
Heads of Year & Pastoral Staff
Heads of Year
Mr Rees – Year 7
[email protected] 01933 663 501 ext. 1610
Miss M Yeoman – Year 8
[email protected] 01933 663 501 ext. 1608
Mr H Atherton – Year 9
[email protected] 01933 666221 ext. 1536
Mr J Logan – Year 10
[email protected] 01933 663 501 ext. 1537
Mr M Jackson- Year 11
[email protected] 01933 663 501 ext. 1609
Student Support Officers
Mrs A Cootes – Wellbeing & Emotional Support
[email protected] 01933 663 501 ext. 1531
Mrs K Martin – Attendance
[email protected] 01933 663 501 ext. 1539
Mrs M Ratledge – Safeguarding & Early Help
[email protected] 01933 663 501 ext. 1534
Mrs C Burgess- Behaviour – Key Stage 3
[email protected] 01933 663 501 ext. 1538
Mrs M Weir-Smith- Behaviour – Key Stage 4
[email protected] 01933 663 501 ext. 1540
Mrs J Melia – Sixth Form Centre Manager
[email protected] 01933 663 501 ext. 1152
Additional Needs
Mrs C Codner (SENDCO) – [email protected]
Miss K Bird – Assistant SENDCO – [email protected]
Mrs E Taylor (Asst. SENDCO) – [email protected]
Teaching Staff
Art
Miss S Monsell (Head of Art) – [email protected]
Mirs A Chalmers – [email protected]
Mr J King – [email protected]
Miss E Wakefield – [email protected]
Design Technology
Miss V Ayres (Head of DT & Art) – [email protected]
Miss A Chalmers – [email protected]
Mr R Hollis-Brown – [email protected]
Mrs F Scagell – [email protected]
Mrs D Whitney – [email protected]
Mrs K Worger – [email protected]
Mrs N Thomson (Head of Food) – [email protected]
Miss C Armieri – DT Technician
English
Miss A Bradshaw – [email protected]
Miss J Caddle-Amoah – [email protected]
Miss S Engler – [email protected]
Mr T Hawkins – Head of Faculty – [email protected]
Ms C Hoarau (Assistant Head of English) –[email protected]
Miss J Kamen (KS3 Co-ordinator) – [email protected]
Miss P Keshvara – [email protected]
Mr J Litt – [email protected]
Mr S Mack – [email protected]
Mrs C Read – [email protected]
Humanities
Mrs D Blackwood – [email protected]
Miss B Colantonio – [email protected]
Mrs M Dhami – [email protected]
Mrs M Downs – [email protected]
Miss S Green – [email protected]
Mr S Hopkins – [email protected]
Mr I Lewis (Head of Faculty) – [email protected]
Mr T Mills – [email protected]
Mr B Myers – [email protected]
Mrs R O’Neill – [email protected]
Miss L Pickwick (Head of Social Sciences) – [email protected]
Mrs C Ward – [email protected]
Miss M Yeoman – [email protected]
Miss S Green (KS3 Co-ordinator)- [email protected]
Computing
Mr S Foster (Head of Computing) – [email protected]
Miss Y Charles – [email protected]
Mathematics
Mr H Atherton – [email protected]
Mrs A Ayling (Asst Head of Maths / DoE Coordinator) – [email protected]
Mr S Bloomfield NVP Director of Maths- [email protected]
Mr S Braham-Nicoll (Assistant Head of Sixth Form) – [email protected]
Mr R Brodie – [email protected]
Mr M Brookes – [email protected]
Mr S Gordon (KS5 Co-ordinator) – [email protected]
Miss R Lynch (Head of Faculty) – [email protected]
Mr P Nyarko –[email protected]
Mr E Stevenson – [email protected]
Modern Foreign Languages
Mrs H Berry (Head of Faculty) – [email protected]
Miss V Leonard – [email protected]
Mrs A White (Asst Head of Faculty) – [email protected]
Performing Arts
Mrs D Alston – [email protected]
Mrs E Hollis-Brown (Head of Music) – [email protected]
Miss E McNeill – [email protected]
Mrs V Paltridge – [email protected]
Mr M Rees – [email protected]
Ms A Walker – [email protected]
Physical Education
Mr A Bennett (Head of PE Faculty) – [email protected]
Mr M Crook – [email protected]
Mr M Jackson – [email protected]
Mrs E Kaye – [email protected]
Mr J Logan – [email protected]
Miss D Olechnowicz – [email protected]
Mr O Roberts – [email protected]
Mr J Kirk PE Technician and Coach – [email protected]
Science
Dr N Barley – [email protected]
Mr J Bodicoat – [email protected]
Mr J Cecil – [email protected]
Mr M Crook – [email protected]
Miss J Hall (Asst Head of Faculty) – [email protected]
Mrs A Hazleton – [email protected]
Mrs K Hillman – [email protected]
Mrs S Kerr – [email protected]
Mr E Pugh (Head of Faculty) – [email protected]
Mr C Sheldrick –[email protected]
Ms V Smith – [email protected]
Dr V Willliams – [email protected]
Vocational Education / Leisure & Tourism
Mr B Myers (Careers Adviser) – [email protected]
Support Staff
For all Support Staff – Learning Support please email [email protected]
Support Staff – Administration
Mr D Thompson –Junior IT Technician
Mr S Barton – IT Technician
Mrs D Punter – Librarian & Reading Intervention Manager
Mrs D Chick – Finance Assistant
Mr M Cutlack – Senior IT Technician
Mrs C Dale – HR & Operations Manager
Mrs A Davis – Display Technician
Mr K Duxbury – Finance Apprentice
Miss S Francis – Administration Officer
Mrs S Halliday – Student Services Officer
Mr T Lewis – Senior IT Technician
Miss S Mendonca – Financial Controller
Mrs Samantha Parker- Administration Assistant/ Afternoon Receptionist
Mrs L Pettman – Receptionist [AM]
Mrs S Phipps – Exams & Data Officer
Mrs K Steadman – Student Welfare Officer
Mr B Stout – Trust Network Manager
Mr W Taylor – School Business Manager
Mrs D Thacker – Exams & Data Manager
Miss A White – PA to Head of School & CEO
Miss S Woodward – Resources Administrator
Support Staff – Learning support
Mrs M Barker – Learning Support Assistant
Miss A Barron – Learning Support Assistant
Mrs S Billing – Personal Carer/Learning Support Assistant
Miss K Bird – Assistant SENDCO
Mrs L Burton – Learning Support Assistant
Mrs Lilibeth Darchart De Compton – SEN Technical Assistant
Mrs P Hearne – Learning Support Assistant
Mr C Holmes – Cover Manager / Homework Coordinator
Mrs J Jeffries – HLTA Sixth Form
Mrs J Lea – Learning Support Assistant
Mrs C Portsmouth – Learning Support Assistant
Miss B Reid – Autism Support Assistant
Ms H Roberts – Learning Support Assistant
Mrs D Scott – SEN Technical Assistant
Mrs J Shelton- HLTA Maths
Ms J Sim – Learning Support Manager
Mrs E Taylor – Assistant SENDCO
Miss E Wayland – Autism Support Assistant
Support Staff – Technicians
Mrs J Best (Food Technician)
Mrs C Brown (Senior Science Technician)
Miss H Callery (Design Technician)
Mrs D Fage (Science Technician)
Miss A Mitchell (Science Technician)
Support Staff – Site /Premises Team
Mr M O’Key (Estates Manager)
Mr R Brandon (Site Agent)
Mr A Cole (Site Agent)
Mr R Austyn (Site Agent)
Support Staff – Catering
Mr J Hole (Exec Chef)
Miss C Ansah (All Saints Primary)
Mrs K Butler (Cogenhoe Primary)
Mrs J Crisp
Mrs A Dos Santos
Mrs M Humphries
Mr M Jones
Mrs K May
Miss E Osei-Bonsu (All Saints Primary)
Mrs S Perry (Cogenhoe Primary)
Mrs M Stonard
Mrs G Walker
Mrs A White (Bozeat Primary)
Support Staff – Cleaners
Mrs J Alder
Miss M Baines
Miss Z Colbourne
Mrs L Cole
Mrs G Green
Mrs D Lack
Mrs J Lemmon
Miss M O’Neill
Mrs K Pritchard
Miss C Smith